Endoprotetika (TEP)

Jedná se výměnu artrózou postiženého kloubu kloubem umělým. Nejčastěji totální endoprotézy (TEP) využíváme při artrotickém postižení nosných kloubů dolních končetin (zejména kyčelních a kolenních kloubů), méně často při artróze hlezenního kloubu a základního kloubu palce (Hallux rigidus). U artrózy kolenního kloubu je možné vyměnit jen část postiženého kloubu ( UNI-TEP kolena), ostatní "zdravé" kloubní plochy kolena jsou ponechány, nevyměňují se.

Na horní končetině lze provézt s dobrými výsledky výměnu drobných kloubů ruky zejména při revmatických onemocněních, při dodržení přísných indikačních kritérií a správné operační technice lze provézt s úspěchem i výměnu ramenního kloubu.

V poslední době došlo k obrovskému vývoji jednak vlastních endoprotéz ( tvar, materiál, velikost, úprava povrchu), tak i operační techniky a operačních přístupů (počítačová navigace při operaci, miniinvazívní přístupy ...).

Důkladné předoperační naplánování výkonu včetně výběru vhodného typu endoprotézy musí zohledňovat věk pacienta, konstituci, fyzické nároky, stupěn a lokalitu artrózy, kvalitu kostí, a celou řadu dalších faktorů nutných k dosažení optimálního výsledku.

Cíl výkonu:

funkční, nebolestivý kloub pro běžný každodenní režim, snížení nebo úplné odbouraní léků proti bolesti. Lze provádět i určité sportovní aktivity, ale s rizikem předčasného selhání umělého kloubu.

Rizika a komplikace:

obecné typu embolie plícní, infekce, poškození cév a nervů a specifické typu časného nebo pozdního uvolnění umělého kloubu s nutností ještě komplikovanější další operace.

Doba hospitalizace je přibližně 7 dní, kontrola vč. kontrolního RTG na ambulanci cca 2 M od operace, pracovní neschopnost kolem 4- 5 měsíců, normalizace celkového stavu a optimalizace pohybu cca po 6 M od operace. Časná a důsledná rehabilitace resp.lázeňská terapie je nedílnou součástí pooperačního režimu, nejčastěji bezprostředně navazuje na propuštění z nemocnice. Kvalitní předoperační přípravou, dobrým technických provedením výkonu a důslednou pooperační péčí a rehabilitací lze v naprosté většině případů dosáhnout výborných výsledků a vrátit špatně pohyblivého a bolestí trpícího pacienta do běžného života.

Požadavek na předoperační vyšetření k TEP
Informace pro pacienty
Identifikační údaje pacienta
Rehabilitace

Endoprotetika (TEP)

Aktuálně

Operační termíny pro prosté a rekonstrukční artroskopie v Medihope Prostějov:

11.5., 22.5., 15.6., 19.6., 17.7., 21.8., 24.8., 14.9., 18.9., 12.10., 16.10., 9.11., 20.11., 8.12., 11.12.2024

Z oboru

Kloubní výživa
Synoviální tekutina fyziologicky obsahuje kyselinu hyaluronovou, která zajišťuje viskoelasticitu... DETAIL

Artroskopie (ASK)
Artroskopie je operační metoda, při níž se z malého řezu zavede do kloubu optická sonda DETAIL

Endoprotetika
Jedná se výměnu arthrózou postiženého kloubu kloubem umělým. Nejčastěji totální... DETAIL

Ultrazvuk
Sonografické (ultrazvukové) vyšetření je velmi přínosnou součástí ortopedického vyšetření DETAIL

Odkazy