Artroskopie (ASK)

Artroskopie je operační metoda, při níž se z malého řezu zavede do kloubu optická sonda (artroskop), obraz ze sondy je přenášen kabelem na monitor. Z dalšího malého řezu se do kloubu zavádí speciální artroskopické nástroje. Předností je miniinvazivní přístup a velká přesnost vyšetření a ošetření kloubních struktur.

Základní technické vybavení

  • kamera
  • zdroj světla
  • pumpa
  • shaver 3,5mm
  • monitor
  • záznamová technika

Nejčastější stavy diagnostikované a léčené artroskopicky:

Koleno – prasknutí menisků, poškození kloubních chrupavek, poranění zkřížených vazů, zánět nitrokloubní výstelky, volná kloubní tělíska.

Rameno – odtržení části kloubního pouzdra na okraji kloubní jamky po luxaci ramene, poškození šlachy dvouhlavého svalu, poškození šlach tzv. rotátorové manžety, degenerativní poškození rotátorové manžety, impingement syndrom (bolestivé dráždění tkání při zmenšení prostoru mezi nadpažkem a hlavicí pažní kosti).

Hlezno – poškození chrupavky a volná kloubní tělíska, poúrazový zánět, výrustky v přední části kloubu při artróze.

Loket – kloubní výrůstky při artróze, volná tělíska, poúrazové srůsty.

Instrumentárium

Háček, Optika, Trokar 4mm

Extraktor, Extraktor (detail)

Duckbill, Duckbill (detail)

Aktuálně

Vzhledem k epidemii je ambulantní péče v amb.Medicoms omezena jen na akutní a pooperační stavy! Ambulance Elpis je dočasně zrušena zcela. Plánovaným ambulantním vyšetřením bude stanoven náhradní termín, vhodné je telefonicky se přeobjednat (tel.čísla viz kontakty). Operační termín dne 28.3. je zrušen, náhradní termín dne 19.4., ale ještě uvidíme, jak se bude situace vyvíjet, je možné, že bude třeba i tento termín přesunout na později. Ostatní termíny pro artroskopie v Medihope Prostějov: 16.května, 14.června, 13.září 2020. Termín operací v lokální anestézii a analgosedaci bude upřesněn.

Z oboru

Ultrazvuk
Sonografické (ultrazvukové) vyšetření je velmi přínosnou součástí ortopedického vyšetření DETAIL

Artroskopie (ASK)
Artroskopie je operační metoda, při níž se z malého řezu zavede do kloubu optická sonda DETAIL

Endoprotetika
Jedná se výměnu arthrózou postiženého kloubu kloubem umělým. Nejčastěji totální... DETAIL

Odkazy