Vojenská nemocnice Olomouc

Ve VN na ortopedickém oddělení pracuji od dubna 2014 na částečný úvazek, prozatím každé úterý, čtvrtek a pátek. V těchto dnech na operačním sále provádím nejčastěji implantace totálních endoprotéz kyčelních a kolenních kloubů, rekonstrukční artroskopie ramenních a kolenních kloubů, dále provádím korekční osteotomie a operační zákroky v oblasti přednoží a nohy.

Po těchto náročnějších operacích je nezbytná hospitalizace na oddělení. Méně náročné zákroky hospitalizaci nevyžadují, proto je ve VN běžně neprovádím, výkon lze provézt ambulantně v krátkodobé celkové anestézii, některé menší zákroky v lokální anestézii - viz. Operace Medihope Prostějov.

Všeobecné informace

VN v Olomouci je nejstarší vojenskou nemocnicí na území bývalé Československé republiky. Byla založena v roce 1748, do prostor Klášterního Hradiska byla přesunuta roku 1802.

Je příspěvkovou organizací Ministerstva obrany ČR s nadregionální působností. Nemocnice je určena nejen pro vojáky, ale i pro celou veřejnost, poskytuje služby pacientům všech zdravotních pojišťoven.

Převážná část nemocnice je umístěna v historických objektech Klášterního Hradiska, menší a nově zrekonstruovaná část (Chirurgie, Ortopedie a ARO) je v Pasteurově ulici. Nově vybudované zdravotní provozy (OCHRIP, Detox, LDN) v prostorách „Hospodářského dvora“.

Chirurgické oddělení, informace, operační sály

Primář plk.MUDr. Miroslav Najdekr

Oddělení je rozděleno na:

oddělení A - všeobecná chirurgie (léčba onemocnění zažívacího ústrojí, prsu, štítné žlázy, cévního systému), traumatologie (operační léčba zlomenin dlouhých i krátkých kostí)

oddělení B - ortopedie, tel.: 973 407 237, vedoucím oddělení je MUDr.Tomáš Přerovský, jsme vybaveni 20 lůžky, které jsou rozděleny do dvou a třílůžkových pokojů s vlastním sociálním zařízením a televizorem.

Na oddělení jsou hospitalizováni pacienti po různých ortopedických operacích, nejčastěji po implantaci kloubních náhrad – totálních endoprotéz velkých i malých kloubů, dále po složitějších artroskopických operacích a po korekčních osteotomiích dolních končetin a také pacienti po operaci v oblasti nohy vč. operací haluxů a plochonoží.

Operační sály

Operační trakt je nově zrekonstruován, je vybaven nejnovějšími přístroji potřebnými k technicky náročným operacím. Obsahuje tři operační sály (aseptický, mezoseptický a septický sál) pro celé spektrum operačních výkonů. Ortopedické operace jsou prováděny striktně na aseptickém sále, jsou prováděny jak v celkové, tak ve spinální či lokální anestézii. Součástí operačního traktu je tzv. dospávací pokoj, na kterém jsou pacienti monitorováni bezprostředně po operaci, poté jsou umístěni buď na JIP nebo standartní oddělení podle stavu pacienta a rozsahu výkonu.

Aktuálně

Vzhledem k epidemii je ambulantní péče v amb.Medicoms omezena jen na akutní a pooperační stavy! Ambulance Elpis je dočasně zrušena zcela. Plánovaným ambulantním vyšetřením bude stanoven náhradní termín, vhodné je telefonicky se přeobjednat (tel.čísla viz kontakty). Operační termín dne 28.3. je zrušen, náhradní termín dne 19.4., ale ještě uvidíme, jak se bude situace vyvíjet, je možné, že bude třeba i tento termín přesunout na později. Ostatní termíny pro artroskopie v Medihope Prostějov: 16.května, 14.června, 13.září 2020. Termín operací v lokální anestézii a analgosedaci bude upřesněn.

Z oboru

Ultrazvuk
Sonografické (ultrazvukové) vyšetření je velmi přínosnou součástí ortopedického vyšetření DETAIL

Artroskopie (ASK)
Artroskopie je operační metoda, při níž se z malého řezu zavede do kloubu optická sonda DETAIL

Endoprotetika
Jedná se výměnu arthrózou postiženého kloubu kloubem umělým. Nejčastěji totální... DETAIL

Odkazy